Προϊστορία δεκαετίας: 1-0-1
Καιρός: 8oC, βροχόπτωση
Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου, 7-0-2)
Τηλεοπτική μετάδοση: Novasports 4Πρώτος γύρος: Παναιτωλικός – Ξάνθη 5-2

*Σκόραρε ο Παναιτωλικός στα πέντε τελευταία ματς με την Ξάνθη ανεξαρτήτως έδρας, στο «μηδέν» έμειναν στα 3/5 παιχνίδια οι Θρακιώτες.

*Μόνο απ’ τον Ολυμπιακό έχει ηττηθεί φέτος εντός έδρας η Ξάνθη. Μετράει ρεκόρ 9-7-1 και απολογισμό τερμάτων 29-15 σε όλες τις διοργανώσεις. Στις 8/9 νίκες της σκόραρε τουλάχιστον 2 γκολ.

*9/13 εκτός έδρας Χ ημίχρονα μετράει ο Παναιτωλικός στη Σούπερλιγκ.

ΞΑΝΘΗ (8η): Να εκμεταλλευτεί την έδρα της έπειτα από πολύ καιρό θέλει σήμερα η Ξάνθη στο κρίσιμο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό. Οι Θρακιώτες βρίσκονται στους 40 πόντους και υπολείπονται τριών της ομάδας του Αγρινίου, κάτι που σημαίνει ότι μόνο με νίκη θα «πατήσουν» στην πεντάδα της βαθμολογίας, που είναι και ο μεγάλος στόχος. Εντός έδρας δεν έχουν πάρει τους βαθμούς που θα ήθελαν, αφού δεν κέρδισαν στα 6 τελευταία ματς στα «Πηγάδια» για τη Σούπερλιγκ, τα 5 εκ των οποίων ολοκληρώθηκαν ισόπαλα.

Την Κυριακή η Ξάνθη ηττήθηκε 2-0 απ’ τον Ολυμπιακό εκτός έδρας, ένα αναμενόμενο και εντός προγράμματος αποτέλεσμα. Μόνο για ένα ημίχρονο άντεξαν οι Θρακιώτες, που αν εξαιρεθεί η μεγάλη φάση με τον Καπετάνο στο 65’ δεν έκαναν καμία άλλη ευκαιρία.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα για την Ξάνθη με 2-0 απ’ τον Ολυμπιακό. Καλό πρώτο μέρος για τους Θρακιώτες, που στάθηκαν εξαιρετικά αμυντικά. Δέχτηκαν περισσότερη πίεση στο δεύτερο 45λεπτο, είδαν τους γηπεδούχους να σκοράρουν στο 57’. Έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 65’ με τον Καπετάνο και δύο λεπτά αργότερα ο Αφελάι έκανε το 2-0 έπειτα από την επική γκάφα του Καρυπίδη.

Στατιστικό: Από πέντε σερί NG προέρχεται η Ξάνθη ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Απουσίες (3): Εκτός αποστολής ο Κομεσίδης (ΑΜ 6/0), τιμωρημένοι οι Φλίσκας (ΜΕ 21/0) και Μπέρτος (ΑΜ 16/0).

Πιθανή ενδεκάδα 4-2-3-1: Κυριακίδης – Μπαξεβανίδης, Παπάζογλου, Γούτας, Γουάλας – Ομπόντο, Βασιλακάκης – Σολτάνι, Κλέιτον, Λουσέρο – Καπετάνος.

*Μόλις δύο ήττες υπέστη ο Παναιτωλικός στα 12 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια για τη Σούπερλιγκ. Πήρε εφτά ισοπαλίες και τρεις νίκες, έχασε μόνο από Ολυμπιακό (2-0) και Παναθηναϊκό (1-0). Προέρχεται από 10/13 εκτός έδρας Under 2,5.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (5ος): Θετικός μπορεί να χαρακτηριστεί ο πόντος της ισοπαλίας που απέσπασε ο Παναιτωλικός την Κυριακή στα Γιάννινα. Θα μπορούσε να προηγηθεί στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο ημίχρονο όμως έπεσε πολύ η απόδοση του και από τύχη δε δέχτηκε γκολ. Απόλυτα δίκαιο το αποτέλεσμα, κράτησε τους Αγρινιώτες στην 5η θέση, στο +2 απ’ τον ΠΑΣ Γιάννινα και στο +3 από Ατρόμητο (ένα ματς λιγότερο) και Ξάνθη. Όπως και την Κυριακή, η ισοπαλία σήμερα δε μοιάζει κακό αποτέλεσμα για τον Παναιτωλικό.«Κανείς δεν ξέρει που θα φτάσει, πολλά μπορούμε να πούμε, βάσει διάρκειας ο Παναιτωλικός είχε τη μεγαλύτερη διάρκεια ως τώρα. Η χιλιομετρική απόσταση των εκτός έδρας παιχνιδιών που είχαμε δώσει ως τώρα ήταν μεγάλη και μας κούρασε, αλλά πιστεύω ότι θα γίνει μάχη μέχρι τέλους», επεσήμανε ο Μάκης Χάβος για την προσπάθεια της ομάδας του να μπει στην πεντάδα.

Με προβλήματα ταξίδεψε στην Ξάνθη η ομάδα του Αγρινίου, αφού ανέτοιμοι είναι οι Μαρτίνες και Μπεχαράνο, οι οποίοι συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή αλλά δεν είναι σίγουρο ότι μπορούν να βοηθήσουν. Χωρίς νίκη, αλλά και χωρίς γκολ ο Παναιτωλικός στα τελευταία τρία ματς της Σούπερλιγκ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 για τον Παναιτωλικό κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα. Εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς για τους Αγρινιώτες, που έχασαν κλασικές ευκαιρίες με τον Μορένο, ενώ είχαν και δοκάρι με τον Μαρτίνες. Έπεσε η απόδοση τους στο δεύτερο μέρος, θα μπορούσαν να δεχτούν γκολ, δίκαιο αποτέλεσμα η ισοπαλία.

Στατιστικό: Από 6 σερί NG προέρχεται ο Παναιτωλικός ανεξαρτήτως έδρας, τα 5 τελευταία συνοδεύτηκαν από Under 2,5.

Αμφίβολοι (2): Θα γίνει τσεκ στους Μπεχαράνο (ΑΜ 20/2) και Μαρτίνες (ME 26/1).

Απουσίες (3): Τραυματίες οι Βιγιαφάνιες (ΜΕ 15/6) και Άλβες (ΕΠ 22/5), τιμωρημένος ο Κούσας (ΑΜ 17/2).

Πιθανή ενδεκάδα 4-1-4-1: Ράφαελ – Κέβιν, Εντζεγκέλε, Μαλεζάς, Μπεχαράνο (Μύγας) – Γοδόι – Μαρτίνες (Λάζαρ), Φωτάκης, Κάπελ, Ρουσκουγιέδα – Μορένο.