/>

Α ΕΣΚΑΒΔΕ: Νότιος όμιλος: Αργοναύτες Αγρινίου- ΑΛΦΑ 61-42

Σούπερ εμφάνιση για τους Αργοναύτες Αγρινίου το μεσημέρι του Σαββάτου στο ΔΑΚ Αγρινίου όπου επικράτησαν στο τοπικό ντερμπι του ΑΛΦΑ με 61-42 και έκαναν το 2/2.

22709884_10213051308451040_1798205102_n

Οι τυπικά γηπεδούχοι με τον Θανάση Παπαθανασόπουλο στον πάγκο ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 26-21 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι Αργοναύτες είχαν την πρωτοπορία στο σκορ χωρίς να μπορούν να πάρουν διαφορά ασφαλείας.

Κάτι που συνέβη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον εκπληκτικό Τσιρώνη να κάνει τα πάντα στο παρκέ και με 33 πόντους να καθοδηγεί την ομάδα του στην νίκη.

Πολύ σημαντική και η παρουσία του νεαρού Τσέπα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Από τους νικητές ο Τσιρώνης είχε 33 πόντους και ο Δρακονταϊδής 10.

Από τον ΑΛΦΑ ο Παναγιώτης Κυριαζής ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους έχοντας και 4 τρίποντα.

Διαιτητές: Σταθόπουλος- Ασημακάκης

Δεκάλεπτα:Α:15-12  Β:11-9  Γ:13-11 Δ:22-10

Αργοναύτες(Παπαθανασόπουλος-Τσιρώνης): Μουρκούσης, Τσέπας 6, Κουτρουμάνος, Ξανθόπουλος, Αργυρίου 8, Μαρκουίζος, Καραμπέτσος 2, Τσιρώνης 33, Παπαθανασόπουλος, Τραϊφόρος 2, Δρακονταϊδης 10 ΑΛΦΑ(Σταυρόπουλος): Κυριαζής 18(4), Σωτηρόπουλος 3(1), Τσέλιος, Παπαθανασόπουλος 5(1), Κουβέλης, Καραπιπέρης, Ρέντζιος 6(1), Βατίστας 5, Παρθενης 3, Τασόπουλος, Κόκκιος 2